Foto Futsal: City’Us – Design Construct

Meciul doi al finalei Cupei României la futsal a avut loc în această seară în faţa unui public de aproximativ 1500 de oameni, în sală fiind prezent şi un mic grup de suporteri braşoveni. În meciul unu, oaspeţii s-au impus cu 5-4 astfel că City Us avea nevoie de victorie pentru a duce seria în decisiv. Meciul a fost unul extrem de disputat cu un început furtunos pentru elevii lui Artur Melo, care iau o opţiune serioasă pentru încheierea conturilor încă din meciul doi şi după doar 1 minut de joc tabela arăta deja 0-1. City Us, complet debusolaţi, uită să mai joace în apărare şi cu mai puţin de 4 minute scurse din prima repriză, mai încasează două goluri pentru ca tabăra braşăveană să declanşeze fiesta. După duşul cel rece administrat fulgerător, mureşenii se dezmeticesc şi încep să-şi creeze ocazii serioase, culminând cu golul de 1-3 care readuce speranţa. Până la finalul primei părţi, alb-portocaliii revin în joc şi egalează situaţia pe tabela de marcaj, urmând ca doar cu câteva clipe rămase până la pauză să preia conducerea şi să închidă tabela la 4-3.

A doua jumătate a fost şi mai palpitantă, cu o multitudine de ocazii în favoarea oaspeţilor dar şi cu două ratări cu poarta liberă a celor de la City Us. Punctul culminant al partidei s-a desfăşurat într-un moment în care totul părea jucat, când cu doar două secunde rămase pe tabela mureşenii intră în penalizare şi dau şansa Design Constructului de a egala, printr-o lovitură de pedeapsă de la 7 metri. Apar protestele, se împart cartonaşe însă decizia e luată. Mingea se aşează la distanţa regulamentară, Matei îşi ia avânt iar Carlao parează şutul aducând victoria.

Meciul 3 va avea loc duminică, 6 iunie de la 18:00, în Sala Sporturilor.